DM 10 KM landevej 2017

DM 10 KM landevej 2017

Team results

  


Position
Club/Company
Category
Sex
Finish time
 
1
Odense AtletikAllM
1:32:35
3209
Andreas Lommer-M
30:21
3230
Peter Glans-M
30:58
3218
Kasper Skov-M
31:14
 
2
AGF AtletikAllM
1:34:27
3009
Jens Søndergaard Jensen-M
30:59
3006
Esben Hornum-M
31:43
3019
Niels Peter Nielsen-M
31:44
 
3
Aarhus 1900 A/MAllM
1:34:53
3401
Kristian Holm Jensen-M
30:55
3409
Ulrik Heitmann-M
31:50
3392
Anton Harrsen-M
32:07
 
4
SpartaAllM
1:35:12
3308
Jesper Trebbien Andersen-M
31:11
3321
Michael Amstrup Nielsen-M
31:43
3324
Morten Puggaard Ravn-M
32:17
 
5
Viborg AMAllM
1:36:23
3372
Thijs Nijhuis-M
30:20
3365
Lars Vels-M
32:44
3357
Emil Kortbæk Aarestrup-M
33:19
 
6
Odense AtletikAllM
1:36:50
3213
Jacob Ilbjerg Stengaard-M
32:01
3227
Mubaarik Ibrahim-M
32:23
3229
Nikolaj Dam-M
32:25
 
7
Herning LøbeklubAllM
1:37:02
3128
Jesper Faurschou-M
30:32
3131
Rasmus Gregersen-M
31:57
3126
Henrik Aalling-M
34:31
 
8
SpartaAllM
1:37:10
3335
Simon Holbek-M
32:22
3319
Mathias Erichsen-M
32:23
3315
Kristian Munk Nielsen-M
32:24
 
9
NBRO NRCAllM
1:37:25
3204
Thomas Svare Ehlers-M
31:39
3198
Martin Egebjerg Olesen-M
32:51
3196
Jacob Wæver Larsen-M
32:54
 
10
Aarhus 1900 A/MAllM
1:37:58
3400
Klaus Hagensen-M
32:33
3402
Laust Bengtsen-M
32:38
3405
Max Boderskov-M
32:45
 
11
SpartaAllM
1:38:53
3332
Rasmus Trap Wolf-M
32:44
3333
Richard Dion Jensen-M
33:01
3299
Frederik Tronier Kapper-M
33:06
 
12
Aarhus 1900 A/MAllM
1:38:55
3407
Nicholas Vinther Skov-M
32:46
3396
Jakob Riis-M
33:01
3391
Aladdin Bouhania-M
33:07
 
13
Bagsværd Atletik ClubAllM
1:39:13
3041
Joachim Weel Rosbo-M
31:39
3036
Anton Østdal-M
33:11
3045
Magnus Elbæk Ditlev-M
34:22
 
14
Odense AtletikAllM
1:39:46
3216
Jonas Gertsen-M
32:28
3225
Martin Eisemann de Almeida-M
33:36
3212
Henrik Lau-M
33:41
 
15
AGF AtletikAllM
1:39:51
3021
Rasmus Lindgren-M
32:36
3011
Jonas Kvottrup Nielsen-M
33:17
3016
Mathias Kristensen-M
33:56
 
16
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:39:52
3438
Henrik Andersen-M
32:31
3431
Christian Ø. Jørgensen-M
33:00
3430
Peter Struckmann-M
34:19
 
17
SpartaAllM
1:40:33
3293
Asser Vittrup Nielsen-M
33:20
3326
Nicklas Nygaard-M
33:34
3294
Benjamin Mattsson-M
33:38
 
18
Sparta AMAllM/F
1:42:10
3289
Anders Götze-M
33:14
3313
Kent Nørmark-M
34:00
3336
Simone Glad-F
34:55
 
19
NBRO NRCAllM
1:42:25
3192
Anders Rømer-M
33:51
3194
Anton Krogsgaard-M
33:55
3203
Rasmus Krodal-M
34:38
 
20
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:42:35
3147
Sune Andersen-M
33:49
3141
Henrik Strange Brok-M
34:05
3143
Mikkel Krogh Hansen-M
34:40
 
21
Fredericia Triathlon TeamAllM
1:42:37
3099
Andreas Schilling-M
30:53
3101
Henrik Klemmensen-M
32:52
3100
Frederik Sørensen-M
38:51
 
22
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:44:42
3426
Ole Sørensen-M
34:35
3433
Asgedom Berhane-M
34:56
3439
Kenneth Vestesen-M
35:11
 
23
SpartaAllM
1:45:03
3318
Mads Kragh-M
34:50
3327
Nikolaj Holdt Mikkelsen-M
34:57
3323
Morten Green-M
35:15
 
24
Blovstrød LøverneAllM
1:45:20
3057
Christian Madsen-M
32:58
3066
Kristian Krog-M
36:04
3085
Thomas Greve Jensen-M
36:18
 
25
Aalborg Atletik & MotionAllM
1:45:24
3384
Mads Dahl-M
31:44
3382
Karsten Bukholt-M
35:01
3377
Christian Lassen-M
38:39
 
26
Odense AtletikAllM
1:45:29
3219
Kasper D. Pedersen-M
34:14
3235
Thore Eriksen-M
35:24
3231
Poul Grenaa-M
35:49
 
27
Aarhus 1900 A/MAllM/F
1:45:34
3406
Michael Dunvald-M
33:52
3403
Louise Langelund Batting-F
35:12
3393
Bo Juul Pedersen-M
36:28
 
28
Rødekro Tri & MotionAllM
1:46:00
3249
Andreas Petz-M
35:00
3257
Jonas Christensen-M
35:28
3248
Alexander Pryds-M
35:31
 
29
Frederiksberg IFAllM/F
1:46:43
3102
Esben Krogh Rasmussen-M
32:39
3105
Leslie Olivier-M
32:51
3104
Julie Ryg Nielsen-F
41:12
 
30
Viborg AMAllM
1:46:50
3356
Elias Shifris-M
35:17
3360
Erik Holm-M
35:29
3364
Kim Ilsvard Jensen-M
36:03
 
31
RUNAARAllM/F
1:47:01
3242
Jonas Fusager-M
33:29
3246
Ricki Kristensen-M
36:23
3244
Matilde Fiil Hjorth-F
37:07
 
32
Aarhus Fremad AtletikAllM/F
1:47:11
3416
Jens Krogh-M
33:21
3415
Helene Svane-F
36:24
3418
Jonny Askøe Jensen-M
37:24
 
33
SpartaAllM/F
1:47:34
3317
Louise Laursen-F
35:29
3338
Thor Banke Hansen-M
36:00
3309
Joachim Borg Kristensen-M
36:04
 
34
Stenløse Ølstykke Atletik & MotionAllM
1:47:40
3340
Bo Foged-M
35:40
3345
Carsten Sillehoved-M
35:58
3342
Jakob Vibild-M
36:01
 
35
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:48:19
3140
Hans Mygind-M
34:49
3148
Thomas Therkildsen-M
36:22
3138
Bo Aarestrup-M
37:08
 
36
AGF AtletikAllM
1:48:28
3010
Jens Dohn Thomsen-M
35:10
3005
Christian Reumert Hedetoft-M
36:00
3008
Jakob Worm Bisfort-M
37:17
 
37
Herning LøbeklubAllM
1:48:46
3130
Mads Harder-M
34:52
3125
Frank Løvendahl-M
35:22
3124
Claus Hviid Christensen-M
38:31
 
38
SNIK AtletikAllM
1:48:55
3287
Thomas Dam Lorentzen-M
34:10
3281
Henrik Langkilde-M
37:22
3282
Jan Petersen-M
37:23
 
39
Aalborg AMAllM
1:49:03
3380
Johannes Würtz-M
33:27
3379
Jeppe Garde-M
35:29
3388
Peter Holm-M
40:06
 
40
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:49:19
3435
Jørgen Borg-M
35:31
3427
Anders Tarbensen-M
36:48
3436
Flemming Møller-M
37:00
 
41
Køge AtletikAllM/F
1:50:17
3180
Marna Leila Vandsdal Egholm-F
36:15
3177
Erik Hanson-M
36:41
3179
Lars Nordlund-M
37:20
 
42
Bagsværd Atletik ClubAllM
1:51:03
3046
Niels Hjølund Pedersen-M
34:25
3040
Finn Adser-M
38:12
3048
Per Nilsson-M
38:24
 
43
SpartaAllM/F
1:51:07
3322
Michelle Poulsen-F
36:57
3303
Jacob Melskens-M
37:02
3328
Ole Gram Clausen-M
37:07
 
44
Blovstrød LøverneAllM/F
1:51:17
3079
Per le Fevre Hansen-M
36:38
3071
Louise Rode-F
37:13
3064
Jørn Thostrup-M
37:25
 
45
NBRO NRCAllM/F
1:51:18
3193
Anders Spanggaard-M
36:07
3197
Maria Ebbesen-F
36:38
3200
Palle Johannesson-M
38:32
 
46
Odense AtletikAllM/F
1:52:15
3217
Jonas Lyngvald Schmidt-M
37:16
3220
Lars Ibsen-M
37:23
3223
Lene Dalgaard-F
37:35
 
47
Stenløse Ølstykke Atletik & MotionAllM
1:52:21
3343
Kim Hermansen-M
36:30
3341
Claus Lindbjerg-M
37:05
3344
Ulrik Bork-M
38:45
 
48
Aarhus 1900 A/MAllM/F
1:52:47
3399
Kenneth Madsen-M
36:40
3408
Susanne Pallesen-F
37:59
3395
Henrik Bank Olesen-M
38:07
 
49
Haderslev IFAllM
1:52:58
3113
Jens Hansen Carl-M
34:22
3112
Brian Christensen-M
39:10
3117
Morten Wolff-M
39:25
 
50
Blovstrød LøverneAllM/F
1:53:26
3058
Dennis Jensen-M
37:35
3073
Marie Holst Mørch-F
37:51
3081
Sara Schou Kristensen-F
37:59
 
51
AGF AtletikAllF
1:54:01
3015
Marie Munk Jakobsen-F
37:55
3018
Nanna Weye-F
38:00
3022
Signe Flarup Øllgaard-F
38:05
 
52
SpartaAllM
1:54:05
3331
Rasmus Nørgaard Høgh-M
37:43
3330
Peter Marius Jensen-M
37:54
3325
Morten Wium Olesen-M
38:26
 
53
Køge AtletikAllM
1:54:52
3183
Niels Hansen-M
37:30
3178
Jan Ipsen-M
37:49
3181
Michael Mørkeberg Christiansen-M
39:32
 
54
Slagelse Atletik DeltaAllM
1:55:24
3271
Mathias Sikora-M
36:27
3270
Mads Simonsen-M
37:04
3272
Sebastian Hansen-M
41:52
 
55
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:55:36
3136
Anders Jæger Winther-M
38:01
3144
Per Thirup-M
38:21
3150
Uffe Munck Nielsen-M
39:13
 
56
Blovstrød LøverneAllM
1:55:49
3060
Henrik Larsen-M
38:05
3059
Henrik Lundgren-M
38:34
3076
Michael Hjortemark Olsen-M
39:08
 
57
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:55:56
3434
Jens Kjær-M
37:01
3437
Troels Lang Nielsen-M
39:13
3093
Tue Tørsleff-M
39:42
 
58
Aarhus Fremad AtletikAllM/F
1:56:02
3419
Lars Hovgaard-M
38:37
3414
Flemming Krabbenhøft-M
38:40
3412
Charlotte Tyrsted-F
38:44
 
59
Bagsværd Atletik ClubAllM
1:56:07
3044
Klaus Præst Jaqué-M
38:29
3043
Kim Hansen-M
38:33
3050
Sigurd Zielinski Djurup-M
39:04
 
60
Herning LøbeklubAllM/F
1:56:35
3121
Anders Bonde-M
38:32
3127
Henrik Frederiksen-M
38:57
3122
Carolien Millenaar-F
39:05
 
61
SpartaAllM
1:56:53
3304
Jakob Andersen-M
38:48
3296
Christian Gert Olsen-M
39:01
3290
Anders Kiehn Grønborg-M
39:04
 
62
Viborg AMAllM/F
1:57:04
3366
Marie Møller Schmidt-F
38:51
3370
Peter Lausen-M
39:00
3361
Flemming Andersen-M
39:12
 
63
Blovstrød LøverneAllM/F
1:58:36
3056
Carsten Siggaard-M
39:10
3061
Jens Arne Christiansen-M
39:37
3086
Tine Broksø-F
39:47
 
64
Odense AtletikAllF
1:58:42
3221
Laura Rosing Møller-F
38:54
3226
Mette Steenberg-F
39:16
3210
Anna Back Larsen-F
40:31
 
65
Greve TrimAllM
1:58:52
3111
Thomas Vedel Nielsen-M
34:47
3110
Rune Bohn Jensen-M
34:57
3109
Bendt Bøjer Christensen-M
49:07
 
66
Aarhus Fremad AtletikAllM/F
1:59:08
3411
Camilla Grøndahl-F
39:14
3410
Anders Iversen-M
39:49
3417
Jesper Johansen-M
40:04
 
67
HSOKAllM
1:59:19
3152
Michael Bentzen-M
37:44
3153
Peter Arhnung-M
38:49
3154
Sebastian Damkjær-Ohlsen-M
42:45
 
68
IK HellasAllM
1:59:31
3165
Rasmus Brynskov-M
35:52
3158
Alex Henriksen-M
41:16
3166
Tom Elmer Christensen-M
42:22
 
69
SpartaAllM/F
1:59:38
3320
Mette Willer Oldenborg-F
39:35
3305
Jens Peter S. Nielsen-M
39:54
3302
Ida Nymann Petersen-F
40:08
 
70
Kolding KFUM atletik & motionAllF
1:59:42
3168
Anastacia Damm-F
37:18
3170
Marie-Louise Jørgensen-F
40:39
3169
Laura Arentsen-F
41:43
 
71
SG AtletikAllM/F
1:59:51
3263
Mathias Koldby-M
31:22
3261
Andreas Olsen-M
35:42
3262
Marianne Pallisgaard-F
52:46
 
72
Viborg AMAllF
2:00:12
3368
Mie Gam-F
39:22
3359
Emma Dyrup Kleist-F
40:25
3354
Agnes Holm-F
40:25
 
73
AGF AtletikAllF
2:00:35
3013
Kirsten Wiborg Jensen-F
38:08
3020
Pernille Thalund-F
39:55
3003
Camilla Kristiansen-F
42:31
 
74
SpartaAllM/F
2:00:50
3297
Christina Hedegård Bruhn-F
40:09
3295
Bo Lajos Lindrup-M
40:12
3316
Lars Rønn Olsen-M
40:27
 
75
Rødekro Tri & MotionAllM/F
2:02:01
3254
John Hansen-M
40:29
3258
Lars Thomsen-M
40:39
3250
Begitte Petersen-F
40:52
 
76
Bagsværd Atletik ClubAllM/F
2:02:40
3047
Paul Andersen-M
39:35
3039
Dorthe Bramsen-F
40:02
3049
Poul Clemmensen-M
43:01
 
77
SNIK AtletikAllM
2:03:07
3279
Carsten Braagaard-M
37:53
3285
Lars Halkier-M
40:37
3278
Bjørnar Ibsen-M
44:36
 
78
AtleticaAllM
2:03:36
3034
Søren Schultz Clausen-M
38:01
3033
Søren Sillesen-M
41:36
3031
Ole Sørensen-M
43:58
 
79
Køge AtletikAllM/F
2:03:39
3175
Claudio Pelsen-M
39:54
3176
Claus Larsen-M
40:15
3185
Rikke Mørkeberg Poulsen-F
43:30
 
80
Blovstrød LøverneAllM/F
2:03:57
3082
Sarah Bruun Nielsen-F
40:41
3054
Anders Kjøngerskov-M
40:48
3072
Magdalena Kott-F
42:27
 
81
Odense AtletikAllF
2:06:34
3224
Marie Raun Knudsen-F
40:44
3214
Johanne Prisak-F
42:22
3228
Nicoline Sillesen-F
43:27
 
82
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
2:08:01
3146
Steffen Nielsen-M
41:15
3137
Bo Hvid-M
42:37
3139
Finn Kongsted-M
44:08
 
83
Blovstrød LøverneAllM
2:08:14
3078
Ole Harbæk-M
42:37
3068
Lars Nyrup-M
42:45
3067
Lars Ravn-M
42:50
 
84
IK HellasAllM/F
2:08:21
3162
Jesper Høgsvig-M
42:30
3161
Inger Madsen-F
42:38
3160
Erling Ammentorp-M
43:12
 
85
Blovstrød LøverneAllM/F
2:10:15
3077
Nathalie Halphen-F
42:56
3080
Pernille Sørensen-F
43:36
3074
Martin Funk Larsen-M
43:42
 
86
SpartaAllM
2:12:48
3300
Henning Steffan Jensen-M
43:40
3310
Joakim Jensen-M
44:21
3329
Per Skou-M
44:47
 
87
Viborg AMAllF
2:13:26
3358
Emilie Jepsen-F
43:49
3367
Mathilde Tronier Kapper-F
44:39
3371
Signe Salanson Jensen-Smidt-F
44:58
 
88
Bagsværd Atletik ClubAllF
2:13:56
3051
Tina Kristensen-F
44:03
3042
Julie Weel Rosbo-F
44:39
3037
Benedicte Kastrup-F
45:13
 
89
Blovstrød LøverneAllM/F
2:14:06
3055
Andreas G Jensen-M
43:51
3087
Trine B Andersen-F
45:03
3065
Karsten Kobbernagel-M
45:11
 
90
SNIK AtletikAllM
2:23:09
3280
Erik Kallesøe-M
45:38
3284
Jan N.J. Pedersen-M
47:36
3283
Jan Duelund-M
49:55
 
91
AtleticaAllM/F
2:26:52
3029
Kurt Daugaard-M
44:44
3030
Lone Lerche-F
45:59
3035
Leif Koldkjær-M
56:08