DM 10 KM landevej 2018

DM 10 KM landevej 2018

Team results

  


Position
Club/Company
Category
Sex
Finish time
 
1
AGF AtletikAllM
1:31:45
3019
Mikael Johnsen-M
30:18
3020
Mikkel Dahl-Jessen-M
30:19
3015
Jens Søndergaard Jensen-M
31:06
 
2
Hechmann Mikkeller Racing ClubAllM
1:32:00
3104
Martin egebjerg Olsen-M
30:24
3103
Mads Tærsbøl-M
30:40
3107
Peter Alexander Uldall Torp-M
30:55
 
3
Odense AtletikAllM
1:33:24
3201
Andreas Lommer-M
30:48
3215
Rasmus Bøge Gregersen-M
31:15
3206
Kasper Skov-M
31:20
 
4
Hvidovre AMAllM
1:33:34
3156
Abdi Ulad-M
29:06
3160
Ben Savill-M
31:41
3157
Alexander Seidler Nielsen-M
32:45
 
5
Herning LøbeklubAllM
1:33:45
3120
Jesper Faurschou-M
30:22
3122
Magnus Dewett-M
31:08
3113
Anders Bukhave-M
32:14
 
6
Aarhus 1900 A/MAllM
1:34:16
3338
Jacob Markussen-M
30:24
3343
Klaus Hagensen-M
31:39
3345
Michael Dunvald-M
32:11
 
7
Hechmann Mikkeller Racing ClubAllM
1:34:19
3102
Kasper Laumann Hartlev-M
31:01
3108
Simon Holbek-M
31:14
3100
Christian Okkels-M
32:03
 
8
AGF AtletikAllM
1:34:46
3011
Esben Hornum-M
31:12
3021
Niels Peter Nielsen-M
31:30
3010
Emil Aarestrup-M
32:03
 
9
Aarhus Fremad AtletikAllM
1:35:33
3364
Thorkild Sundstrup-M
31:16
3354
Daniel Vestergaard-M
31:57
3363
Sebastian Matz Nielsen-M
32:19
 
10
SpartaAllM
1:36:27
3278
Mads Skaaning-M
32:04
3284
Richard Dion Jensen-M
32:11
3279
Mathias Erichsen-M
32:12
 
11
Frederiksberg IFAllM
1:36:35
3079
Esben Krogh Rasmussen-M
31:28
3081
Patrick Leese-M
32:04
3080
Mohamed Hersi-M
33:01
 
12
Odense AtletikAllM
1:36:44
3214
Peter Gerner Ejersbo-M
32:10
3217
Steffen Massaro-M
32:15
3212
Nikolaj Dam-M
32:19
 
13
AGF AtletikAllM
1:36:59
3412
Frederik Ernst-M
32:10
3016
Jonas Kvottrup Nielsen-M
32:14
3018
Mathias Kristensen-M
32:34
 
14
Viborg AMAllM
1:37:07
3314
Marc Laursen-M
31:38
3309
Alexander Tengblad Nikolaisen-M
32:30
3310
Elias Shifris-M
32:58
 
15
Aarhus 1900 A/MAllM
1:37:38
3335
Anders Pedersen-M
32:16
3344
Max Boderskov-M
32:24
3340
Jakob Riis-M
32:56
 
16
NBRO NRCAllM
1:37:54
3192
Peter Vestergaard Jensen-M
31:24
3190
Mark Olsen-M
31:52
3186
Christopher Meulengracht-M
34:37
 
17
Hechmann Mikkeller Racing ClubAllM
1:38:30
3096
Allan Dario-M
32:25
3101
Jesper Andkær Larsen-M
32:31
3098
Asser Nielsen-M
33:32
 
18
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:38:45
3146
Steffen Dalsgaard Villadsen-M
32:16
3139
Henrik Strange Brok-M
32:38
3147
Sune Andersen-M
33:50
 
19
Blovstrød LøverneAllM
1:40:03
3052
Simon Jørn Hansen-M
31:38
3049
Marcus Rønn-M
31:52
3046
Jørn Thostrup-M
36:32
 
20
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:40:06
3059
Christian Ø. Jørgensen-M
32:47
3063
Henrik Andersen-M
33:02
3072
Peter Struckmann-M
34:16
 
21
Odense AtletikAllM
1:40:28
3205
Jonas Birkkjær-M
32:52
3202
Christoffer Sloth-M
33:13
3204
Henrik Lau-M
34:22
 
22
RUNAARAllM
1:41:11
3235
Jonas Fusager-M
32:33
3236
Michael Jensen-M
33:07
3238
Ricki Kristensen-M
35:31
 
23
AGF AtletikAllM
1:41:17
3009
Alexander Krogh Johansen-M
32:52
3017
Lars Ejaas-M
32:59
3012
Hans-Henrik Damgaard-M
35:24
 
24
Herning LøbeklubAllM
1:42:07
3114
Anders Bonde-M
32:27
3168
Frank Jensen-M
34:31
3121
Mads Harder-M
35:08
 
25
SpartaAllM
1:42:26
3280
Morten Green-M
33:10
3277
Mads Kragh-M
33:33
3282
Oliver Granhøj-M
35:42
 
26
Aarhus 1900 A/MAllM
1:43:30
3332
Allan Lund-M
34:09
3336
Charlie Rogers-M
34:39
3337
Claus Poulsen-M
34:40
 
27
KTK 86AllM
1:44:20
3415
Nicklas Nygaard-M
32:40
3170
Asbjørn Riis-M
33:50
3171
Thomas Walther Poulsen-M
37:48
 
28
Greve TrimAllM
1:44:37
3087
Rune Bohn Jensen-M
33:30
3089
Thomas Vedel Nielsen-M
35:19
3086
Mikkel Stampe Hjorth-M
35:47
 
29
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:44:38
3076
Steffan Andersen-M
34:33
3062
Frank Barrit-M
34:55
3060
Daniel Paulsen-M
35:10
 
30
Aarhus 1900 A/MAllM
1:44:45
3334
Anders Lade Nielsen-M
34:46
3339
Jakob Vase-M
34:55
3347
Ulrik Roos-M
35:03
 
31
Rødekro Tri & MotionAllM
1:44:47
3243
Jonas Skau Christensen-M
34:11
3241
Alexander Pryds-M
34:38
3077
Kasper Rhinstrøm-Schmidt-M
35:57
 
32
Odense Triathlon KlubAllM
1:45:59
3225
Marian Borsinski-M
32:22
3224
Jacob Aagaard Ernst-M
35:43
3221
Anders Winkler Pedersen-M
37:54
 
33
Herning LøbeklubAllM
1:45:59
3123
Morten Futterup-M
35:16
3124
Stefan Klausen-M
35:20
3119
Henrik Aalling-M
35:22
 
34
Trongårdens IFAllM
1:46:18
3292
Asbjørn Eller Skaarup-M
32:53
3293
Claus Damgaard Nielsen-M
34:42
3294
Jens Larsen-M
38:42
 
35
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:46:34
3138
Hans Mygind-M
34:54
3133
Anders Jæger Winther-M
35:25
3148
Søren Ramsdal Jensen-M
36:14
 
36
Hechmann Mikkeller Racing ClubAllM
1:46:40
3109
Søren Runge-M
35:05
3110
Søren R. Mortensen-M
35:34
3097
Asbjørn Hangaard Joensen-M
36:00
 
37
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:47:47
3066
Jørgen Borg-M
35:17
3057
Anders Tarbensen-M
36:07
3073
Rene Jensen-M
36:22
 
38
AGF AtletikAllM
1:48:10
3008
Alex Pedersen-M
35:39
3013
Henrik Bjerre-M
35:41
3014
Jakob Worm Bisfort-M
36:49
 
39
Odense AtletikAllM
1:49:10
3216
Rasmus Fabech Storm-M
34:32
3208
Mads Schrøder-M
37:00
3218
Thore Hammer Eriksen-M
37:38
 
40
Silkeborg Motion/Tri-KlubAllM
1:49:16
3249
Michael Gladney-M
35:14
3253
Lars Brix-M
36:45
3413
Per Møller Hansen-M
37:15
 
41
Horne LøbeklubAllM
1:49:35
3128
Mikkel Hansen-M
35:38
3127
Jørgen Ditlevsen-M
36:36
3130
Thomas Schultz Hansen-M
37:20
 
42
Køge AtletikAllM
1:49:37
3177
Erik Hanson-M
36:07
3179
Niels Hansen-M
36:33
3178
Jens Nørremark-M
36:56
 
43
Aarhus Fremad AtletikAllM
1:49:55
3356
Jacob Qvist Jensen-M
35:28
3362
Peter Johansen-M
36:52
3361
Martin Busch-M
37:34
 
44
Herning LøbeklubAllM
1:50:26
3118
Frank Løvendahl-M
36:16
3126
Troels Brøndum-M
36:44
3117
Claus Hviid Christensen-M
37:25
 
45
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:50:39
3064
Jannick Kjersgaard-M
36:42
3070
Niels Kjærgaard-M
36:42
3067
Mads Dyhr Berggreen-M
37:14
 
46
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:50:39
3141
Jesper Greve-M
36:29
3149
Søren Lundorff Graversen-M
36:59
3142
Kasper Egelund Nissen-M
37:11
 
47
SpartaAllM
1:50:45
3281
Morten Wium Olesen-M
35:49
3272
Ebbe Primdahl-M
36:54
3274
Joakim Svolgaard-M
38:00
 
48
Aalborg AMAllM
1:50:51
3323
Lars Lindbjerg-M
36:16
3325
Rasmus Meldgaard Kristensen-M
37:09
3324
Mathias Bøgelund-M
37:26
 
49
NBRO NRCAllM
1:50:59
3193
René Anda Nielsen-M
35:47
3183
Anders Spanggaard-M
36:33
3189
Juan Francisco Rueda-M
38:39
 
50
Aarhus 1900 A/MAllM
1:51:20
3341
Jens Loff-M
35:24
3342
Karsten Kragh-M
37:22
3333
Allan Strand-M
38:32
 
51
SAK77AllM
1:52:25
3410
Martin Glerup-M
34:53
3411
Malthe Bøgebjerg-M
38:05
3409
Sebastian Mouritzen-M
39:27
 
52
Blovstrød LøverneAllM
1:52:52
3047
Kristian Krog-M
37:10
3041
Bent Povlsen-M
37:10
3051
Per Boll Jensen-M
38:31
 
53
Esbjerg Atletik og MotionAllM
1:52:56
3071
Ole Sørensen-M
37:18
3069
Morten Basse-M
37:30
3075
Simon Bertram-M
38:07
 
54
Ballerup AKAllM
1:53:11
3036
Per H. Christensen-M
35:55
3035
Henrik Jørgensen-M
36:22
3034
David Romney Lauridsen-M
40:52
 
55
Aarhus Fremad AtletikAllM
1:54:45
3355
Flemming Krabbenhøft-M
37:50
3360
Lars Hovgaard-M
38:17
3359
Kasper Larsen-M
38:37
 
56
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:54:59
3140
Jeppe Norup-M
37:21
3143
Per Thirup-M
38:34
3151
Mads Jørgensen-M
39:03
 
57
HSOKAllM
1:56:12
3153
Henrik Petersen-M
37:49
3155
Peter Arhnung-M
38:49
3154
Michael Bentzen-M
39:33
 
58
Aarhus Fremad AtletikAllM
1:57:50
3357
Jesper Johansen-M
38:45
3353
Anders Iversen-M
38:48
3358
Jonny Askøe Jensen-M
40:15
 
59
Blovstrød LøverneAllM
1:57:51
3044
Henrik Larsen-M
38:35
3042
Carsten Siggaard-M
39:26
3043
Henning Johnsen-M
39:49
 
60
Silkeborg Motion/Tri-KlubAllM
1:57:59
3254
Olav Storm Kjestrup-M
37:36
3255
Per Wøldike-M
39:01
3247
Finn Andersen-M
41:20
 
61
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
1:58:02
3152
Mikkel Jørgensen-M
39:09
3135
Anders Andersen-M
39:17
3131
Allan Troels Jacobsen-M
39:35
 
62
Esbjerg Atletik og MotionAllM
2:03:49
3058
Christian Martinez-M
39:32
3065
Jens Kjær-M
40:33
3074
Rune Egede-M
43:43
 
63
Houlkær Løb & Motion/VEXAAllM
2:04:12
3137
Emil Poulsen-M
40:00
3134
Anders Balle Rasmussen-M
41:41
3144
Per Vagnby-M
42:30
 
64
Blovstrød LøverneAllM
2:10:16
3045
Jørgen Hansen-M
41:12
3048
Lars Nyrup-M
42:59
3050
Michael Sørensen-M
46:04