Race Days Vejle p/b SRAM #1

Information og tilmelding

1. juni 2019 -
2. juni 2019

Vejle Race Days powered by SRAM
UCI XCO C1 (Elite/Junior)
DCU XCO

Info om XCO / Information about XCO:

På Race Days homepage har vi forsøgt at samle alle de løbs relevante oplysninger der kunne have interesse.

  • Hvor afholdes det?
  • Løbsprogram
  • Tilmeldning / Priser
  • Team område
  • Forplejning
  • Overnatning
  • EXPO
Mangler du oplysninger er du meget velkommen til at kontakte os: Race Days Vejle 
Ps. Har du ris / ros til hjemmesiden, modtager vi meget gerne fra dig. Det er den eneste måde vi kan forbedre os.


Ses til Race Days Vejle / Kolding

Race Days Vejle

Mountainbike Club Vejle og Racing Kolding

Technical Guide

Racedays Vejle - Denmark

31. Maj - 2. June

 

Course map: (XCO og Short track)

 

XCM rute:

 

 

 

Nærmeste banegård: Vejle Banegård 4 km

Nærmeste lufthavn: Billund Lufthavn 29 km

 

Overnatning:

Scandic Jakob Gade, 4 km, https://www.scandichotels.com/jacobgade

Vejle City Camping, 2 km, http://www.vejlecitycamping.dk/

 

Dato: Fredag den 31. maj: Short Track

Lørdag den 1. juni: XCM motionister, XCO ungdom (inkl. teknikøvelser)

Søndag den 2. juni: XCO UCI C1

 

Adresse: Vejle Idrætsefterskole

Ørnebjergvej 28

7100 Vejle

Danmark

 

Webaddress: www.racedays.bike

 

Class: Elite Men and Elite Women - UCI Class 1

Junior Men and Junior Women - UCI Class 1

Løbet afvikles ved UCI regler, der tildeles UCI point og præmiepenge.

 

Den nationale event som inkluderer ungdom og Masters afvikles i henhold til DCU regler. Der tildeles DCU point og Race Days point.

 

Fredagens Short Track event afvikles efter DCU regler og her tildeles ligeledes DCU point og Race Days Point.

 

Præmier: Ifølge UCI reglement, udbetales følgende præmiepenge:

Tilmelding: Via Sportstiming

XCO: https://www.sportstiming.dk/event/6151

XCM: https://www.sportstiming.dk/event/5991

Short Track: https://www.sportstiming.dk/event/6386

Tilmelding senest 25. maj kl. 23.00.

Eftertilmelding muligt i DCU og motionsklasser, mod dobbelt tilmeldmeldingsgebyr.

UCI klasserne har ikke mulighed for eftertilmelding!

 

Pris:

DCU Ungdom: 150 kr. + gebyr

DCU / UCI Voksen: 300 kr. + gebyr

Short Track: 75 kr. + gebyr

XMO motionist: 100 kr. + gebyr

 

Booking af plads:

Expo område: rasmus@mcv.dk

Team area: jakob@mcv.dk

 

Tidtagning: Sportstiming sørger for chip i startnummeret.

 

Træning på ruten: Der vil blive mulighed for Open Training. Se program.

 

Forplejning: Fredag serveres pasta, salat, grillbuffet.

Mad Smeden vil servere mad lørdag og søndag.

Program: Fredag 31. maj

 

Klasse

Start

Omg

Ca. tid

Distance

Slut

U11 + U13

17:00

3

12 min

3 km

17:12

U15 + U17

17:15

6

25 min

6 km

17:40

U19 + A

17:45

10

30 min

10 km

18:15

Herrer øvrige

18:20

8

30 min

8 km

18:50

Damer øvrige

18:55

6

25 min

6 km

19:20

 

Aftensmad kan købes i målområdet.

Open training fra kl. 19:20.

 

Lørdag 1. juni

 

Saturday

Starting time

Lap time

Laps

Startbox

Teknik konkurrence

Podie

Start 1

U13

8:30

45 min

6

1

10:00

13:15

U13P

8:32

45 min

5

2

10:00

13:15

U11

8:34

30 min

4

3

10:00

13:15

U11P

8:36

30 min

3

4

10:00

13:15

Start 2

U17

9:30

60 min

4

1

10:30

13:15

U15

9:32

45 min

3

2

10:30

13:15

U17P

9:34

60 min

3

3

10:30

13:15

U15P

9:34

45 min

3

4

10:30

13:15

Start 3 XCM

1 omg.

11:00

85 min

1

1

15:45

2 omg.

11:00

175 min

2

1

15:45

3 omg.

11:00

240 min

3

1

15:45

Start 3 XCM E- bike

1 omg.

11:00

85 min

1

2

15:45

2 omg.

11:00

175 min

2

2

15:45

3 omg.

11:00

240 min

3

2

15:45

 

Open training fra kl. 17:00

 

Søndag 2. juni

 

Sunday

Starting time

Lap time

Laps

Startbox

Podium

Start 1

H40

09:00

75-90 min

5

1

10:45

H50

09:02

75-90 min

5

2

10:45

H60

09:02

60-75 min

4

3

10:45

Start 2

Men B

10:45

75-90 min

5

1

12:30

Men C

10:47

75-90 min

5

2

12:30

Start 3

Elite W

12:30

90-105 min

6

1

14:30

Junior W

12:30

60-75 min

4

2

14:30

Women B

12:32

75-90 min

4

3

14:30

Women +40

12:32

75-90 min

4

4

14:30

Women +50

12:32

75-90 min

4

5

14:30

Start 4

Elite M

14:30

90-105 min

7

1

16:15

Junior M

14:30

60-75 min

5

2

16:15

 

Vi forbeholder os ret til at foretage ændringer i programmet.

 

Andet: Der forefindes cykelvask i målområdet

Det er muligt at tage bad.



 

 Event information
1. juni 2019
2. juni 2019
Mountainbike Club Vejle, Vejle, Danmark
Tilmelding lukker 25. maj 2019 23:59
https://www.racedays.bike/
www.sportstiming.dk/event/6151
Starter 09:34

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 09:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 09:34

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 09:32

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 08:32

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 08:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 08:36

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
Starter 08:34

Standard: Pris pr. deltager
Pris 150,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 09:00

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 09:00

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 10:45

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 12:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 14:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 12:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 10:45

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 12:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 09:00

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
1 x 4,8 km (4,8 km)
Starter 12:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 12:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager
4,8 km
Starter 14:30

Standard: Pris pr. deltager
Pris 300,00 DKK + gebyr
Håndteringsgebyr: 15,00 DKK pr. deltager

 Yderligere information
- Der tages forbehold for ændringer.
- Notice, changes may appear.
 

Kontakt / Contact
Mountainbike Club Vejle
Rasmus Jørgensen
rasmuspode@gmail.com
 Facebook
 Arrangør
MTB Race Days

I tilfælde af spørgsmål om dette event, kontakt venligst MTB Race Days:

race@racingkolding.dk
jfresultater@dcu-cykling.dk
https://www.racedays.bike/

STOR TAK TIL

Har du spørgsmål?


race@racingkolding.dk